Falerisztikai szakmai fórum és közösségi oldal

Bejelentkezés

Ha még nem tartozol a tagjaink közé, akkor regisztrálj!

Elfelejtett jelszavad helyett itt kérhetsz újat.

Ha a fentiekkel kapcsolatban bármi kérdésed van vagy problémád merül fel írj nekünk!

Közlemények

A katonai szolgálati idő elismerése a Monarchiában

Újabb érdekes és a maga nemében hiánypótló tanulmány érkezett szerkesztőségünkhöz. Egyik Tagtársunk sokéves kutatásait összegezve, képekkel gazdagon illusztrált tanulmány készített erről az első ránézésre ugyancsak kuszának tűnő témáról, a szolgálati idő elismerésének jeleiről.

Rendszerváltó rendőr és határőr tábornokok

Az 1989-1990-es rendszerváltás témájában már számos tudományos munka született, melyek többnyire a gazdasági, államszervezési ill. politikai változásokat elemeztek. Ezen tanulmányában Tagtársunk a Belügyminisztérium, ezen belül is a rendőri és határőri szervek szerepét kívánja bemutatni.

A (Magyar) Munka Érdemrend története 1947-1989

A hároméves terv megvalósításában kiváló eredményeket elérő személyek jutalmazására a Magyar Köztársaság addig alapított, és civileknek is adományozható kitüntetései túl magasnak bizonyultak, nem tették lehetővé a fokozatosság elvének érvényesítését sem, ezért szükségessé vált egy olyan kitüntetéscsalád megalapítása, amellyel a közvetlen termelőmunkában résztvevőket lehetett jutalmazni. E kívánalom okán alapította meg az Országgyűlés 1948. február 25-én a Magyar Munka Érdemrendet és Érdemérmet.

A Monarchia egészségügyi csapatai

„A hadsereg vezetőségének kötelességei közé tartozik az is, hogy az első sorban az életnek, azután esetleg a hadseregnek vagy az államnak megmentse azokat, kik a csatákban és ütközetekben megsebesültek, vagy akik a hadi fáradalmak következtében megbetegedtek és kimerültek.”

Munkára? Harcra? Kész? -Az MHK jelvények

A Magyar Kommunista Párt 1947-ben egy 29 pontból álló programot dolgozott ki a sport át­fogó fejlesztése érdekében. Ebben a programban szerepel először egy jelvényszerző sport­mozgalom létrehozása is, amelynek célja a széles tömegek sportolásra bírása. A mozgalomhoz alapul szolgált a Szovjetunióban már működő Готов к труду и обороне СССР (Gatov k trudu i abaronye SzSzSzR). Ezt figyelemben véve Magyarországon Munkára, Harcra Kész (MHK) mozgalomnak nevezték el.

Bálint Sándor hivatásos százados katonai pályafutása és hagyatéka

Bálint Sándor (Somodor, 1911. VIII.16.; an: Farkas Borbála) hivatásos százados (1943. VIII. 1.) Tényleges katonai szolgálatát 1931. július 20. és 1933. szeptember 30. között a kaposvári 7/I. - illetve a hadrendi szám változást követően – 6/I. zászlóaljnál teljesítette. A tanulmány katonai pályafutását és kivételes szép állapotban fennmaradt kitüntetéseit és fényképeit mutatja be.

A "Körzeti Megbízott" és az "Önkéntes Rendőr" Jelvény

A Körzeti Megbízott Jelvény nemcsak egy jelvény, egy gyűjthető tárgy (időszakonként változó technológiai eljárással és alapanyagból készül), hanem egy szimbólum is. A körzeti megbízott (továbbiakban: KMB) egy szolgálati- és életforma. Vele szoros összefüggésben kell kezelni az önkéntes rendőri szolgálat jelvényét és kitüntető jelvényét egyaránt. Az ok egyszerű. Nincs az egyik a másik nélkül.

A Polonia Restituta Érdemrend és annak magyar vonatkozásai

A lengyel kitüntetések sorában második helyre soroló, polgári és katonai személyek részére is adományozható kitüntetés az Order Odrodzenia Polski (más néven Polonia Restituta, magyarul Lengyelország Újjászületése) Érdemrendet a függetlenségét hosszú idő után visszanyert Lengyelország törvényhozásának alsóháza, a Szejm 1921. február 4-én alapította. Ez az érdekes tanulmány e kitüntetésről és annak magyar vonatkozásairól szól.

A Rendészeti Biztonsági Szolgálat karjelvényei, 2004 - 2007

A 2004. július 01.-vel felálló Rendészeti Biztonsági Szolgálat (továbbiakban: REBISZ) új szervezeti egységként tagozódott az Rendőrség szervezetébe. A jogelőd szervezet munkatársai az előkészületek során intézkedtek a Kerepesi úti objektumban az újonnan létrehozandó szervezet szakágainak elhelyezéséről és feltételek megteremtéséről. Így a ruházati kiegészítők esetében a REBISZ és abba tagozódó szervezeti egységek karjelvénnyel történő ellátásával.

Háttér egy fényképalbumboz

Egy kutatás nagyon sokfelé tud ágazni avagy hogyan juthatunk egy névtelen kerékpáros katona fényképalbumától a XX. század elejei Józsefváros utcahálózatán keresztül a Sípos Vendéglőig.

Egy rendőr ezredes ruhatára

Gyűjtői körökben egyre többen érdeklődnek a Kádár-korszak rendőrségi egyenruhái iránt. Ebben a tanulmányban igyekeztünk egy korabeli, autentikus tiszti "ruhatárat" szakmai szempontok alapján bemutatni.

Az égre nyilazó férfi története

Ismét egy remek, nagy mennyiségű, új és érdekes információval telített, illusztrációkkal gazdagon szemléltetett tanulmánnyal bővült Fórumunk tudománytára. Különösen a műszaki beállítottságú és a légvédelem iránt érdeklődő Tagtársak figyelmére számíthat, de elolvasása nagy élménynek ígérkezik mindenki számára.

A Vincenz Mayer’s Söhne ékszergyártó cég

Egyik Tagtársunk ezzel a meglepetéssel kíván kellemes húsvéti ünnepeket a Signum Laudis Fórum Tagjainak és minden érdeklődőnek. A szebbnél szebb fényképekkel gazdagon illusztrált anyag a kitüntetésgyártás érdekes momentumát tárja elénk, bemutatva az egyik leghíresebb kitüntetésgyártó ékszerészcéget.

Verba volant, scripta manent, avagy, In varietate voluptas

Egyik Tagtársunk, ezt megelőző írásaihoz hasonlóan, érdekes, az 1801. év utáni falerisztika több rejtélyére választ adó tanulmányt jelentetett meg. Valamennyi Tagtársnak, de különösen a kitüntetésgyűjtőknek őszinte szívvel ajánljuk e dolgozatot.

Szolgálati vagy Honvédelmi Érdemérem?

Tagtársunk egy régi újságcikk olvasása közben érdekes kitüntetés-történeti témára bukkant. A Szolgálati és Honvédelmi Érdemérmekhez kapcsolódó kutatás eredményei az alábbi tanulmányban olvashatóak.

SL Fórum Találkozó 2024.

Kedves Tagtársak! Ismét eltelt egy év, elérkeztünk a hagyományos éves Találkozónk megszervezésének idejéhez. A Találkozón minden Tagtárs alanyi jogon vehet részt. Mostantól várjuk a jelentkezéseket!

A "demokratikus csendőrség": a kék ÁVO

Egy Tagtársunk újabb nagyszerű anyaggal örvendeztette meg a téma iránt érdeklődőket. Immáron hetedik könyvének címe A "demokratikus csendőrség": a kék ÁVO. A könyv, különösen az 1945 és 1989 közötti időszak történelme iránt érdeklődőknek ad hasznos, átfogó ismereteket az állampárt elnyomó gépezetének talán legfontosabb, joggal kétes hírű eleméről.

Egyedi feladat, egyedi jelvény

Magyarországon a Rendőrség szervezeti egységein belül egyedülálló módon történt egy érdekes átszervezés, melyben egy teljesen újszerű feladatrendszer jött létre és egyben megfogalmazódott és megvalósult egy egyedi jelkép, karjelvény, amely ezt szimbolizálja.

Megjelölve "P"-vel

Egy tagtársunk - családi vonatkozásait felhasználva - olyan tanulmányt küldött az oldal számára, amelyből egyenruházati érdekességek mellett - történelmi és társadalmi folyamatokat is megismerhetünk.

Egy "Krisztusfejes" Magyar Szabadság Érdemrend története

Egyik Tagtársunk egy igazán érdekes, és az arra hajlamosak számára nagyon elgondolkodtató dolgozatot tett közzé. A magyar falerisztika egyik "szent Gráljának", A "Krisztusfejes" Magyar Szabadság Érdemrend egy kitüntetettjének élettörténetét dolgozta fel munkájában.