Falerisztikai szakmai fórum és közösségi oldal

Bejelentkezés

Ha még nem tartozol a tagjaink közé, akkor regisztrálj!

Elfelejtett jelszavad helyett itt kérhetsz újat.

Ha a fentiekkel kapcsolatban bármi kérdésed van vagy problémád merül fel írj nekünk!

Iskolajelvények (20 kép)

Magyar iskolai szövetjelvények

A héten hozzájutottam 10 db iskolai felvarróhoz, nagyrészt 1950-1970 körüliek. Az iskolai jelvényeket nem gyűjtöm, de ezek a szövetjelvények megfogtak. Elnézést a képminőségért, de a legtöbbön van egy műanyag rátét, ami az elmúlt 5-7 évtized alatt jelentősen elöregedett.

Részletek a hozzászólásban.

Bónusz nekem: van köztük egy dombóvári is.

Constantinum

Horthy-kori sapkajelvények szemet gyönyörködtető példányai készültek iskolák számára. Az iskola jelvényekről korábban volt már szó ugyan, de most próbáltam az intézményeknek is kicsit utánajárni. A legszebb jelvényeket a korabeli képeslapokra tettem (montíroztam). Számomra lenyűgöző volt látni, hogy 100-120 évvel ezelőtt milyen iramban fejlődött a magyar oktatásügy. Részben a lakosság lélekszámának gyarapodása miatt, részben az oktatási infrastruktúra korszerűsödése miatt. Ez valóban egy fénykor volt a magyar oktatásügyben. Főleg azért nagy a kontraszt, mert most éppen ellenkező folyamatokat látunk, mind a két szempontból. És ez nagyon szomorú. 

De most ne búslakodjunk, hanem gyönyörködjünk ebben a pompás jelvényben. Ráadásul a félegyházi Constantinum ma is működik, tehát nincsen okunk aggodalomra az intézménnyel kapcsolatban. 

M

Iskolajelvény

Régen volt már szó az iskolajelvényekről. Mindig megjegyezzük, hogy milyen igényesen készült kis ékszerek voltak ezek. Jó sokféle van belőle, érdekes gyűjtési terület. Főleg, ha az ember utánanéz az iskolának magának. Néha nagyon érdekes történeteket lehet megtudni. Néhányat megnéztem, és azt látom, hogy a 70-100 évvel ezelőtti iskola hálózatnak már csak töredéke működik. Az elcsatolt területeken az iskolák 70-80 %-át átalakították és már semmi emléke nincs a korabeli magyar tannyelvű oktatásnak. Kivételt csak néhány volt egyházi fenntartású iskola jelent, amelyeket az egyházaknak sikerült a rendszerváltás után visszaszerezni. 

De nem sokkal jobb a helyzet a magyarországi iskolák terén sem: Én 50 %-ra becsülöm a csökkenést. Jobb esetben az épületek legalább megmaradnak (Budapesten például: Óbuda-Újlak: bankszékház, Margit körút: irodaház). Ugyanis a századfordulón épült iskolák többnyire jó karban megmaradtak és építészeti szempontból is értékesek. Persze a fő bajom nem annyira az iskolabezárásokkal, hanem ennek a folyamatnak az okával, a csökkenő tanulói létszámmal van...

Itt egy szép általános jelvény. Ez szerintem a legritkább, a felirat nélküli, mert az iskolák adtak magukra annyira, hogy saját, feliratozott jelvényeket készíttettek. 

M

Egy győri iskolajelvény

Nem gyűjtöm az iskolajelvényeket, csak a győri vonatkozásúakat. Így került ez is  a gyűjteményembe. A közepén a TK rövidítés jelentése: Tanító Képző.

A jelvényben található kék-piros szinek Győr város szinei