Jellegzetes patriotika jelvény
A német, a Habsburg és magyar színek, a két uralkodó, az évszám és a jelmondat, jellegzetes patriotika jelvény az első világháború elejéről.
Ha még nem tartozol a tagjaink közé, akkor regisztrálj!
Elfelejtett jelszavad helyett itt kérhetsz újat.
Ha a fentiekkel kapcsolatban bármi kérdésed van vagy problémád merül fel írj nekünk!
A német, a Habsburg és magyar színek, a két uralkodó, az évszám és a jelmondat, jellegzetes patriotika jelvény az első világháború elejéről.
Állomáshely: I. és III. zászlóalj: Marosvásárhely, II. zászlóalj: ErzsébetvárosNemzetiségi összetétel: 55% magyar, 45% román. Besorolása : 38. honvéd hado. 75. dd. Nevezetesebb ütközetei: orosz fronton: 2. Lembergi csata, Uzsoki hágó elfoglalása, Gorlice, Siemkowice, olasz fronton: Venetia Az ezrednek a háború során rengeteg parancsnoka volt, több mint 20. Volt aki elesett: Hábel Károly ezredes, voltak aki többször is vezették a csapatot: Bozó Pál (al)ezredes, Borbély Ferenc alezredes, Bobest Mátyás alezredes - akivel véget ért a háború.
A nemrégiben feltöltött galiciai elesetteket gyászoló jelvényhez hasonló két további jelvény is létezik. Balra látható a Przemysl-nél elesettekről megemlékező, jobbra a tiroli.Bár mindhárom más, mégis a jelvények kerek formája, a körirat elhelyezése és a motívumok nagyon hasonlóvá teszik őket.
M
Még eddig nem láttam ezt a szerintem nagyon szép sapkajelvényt a galériánkban, ezért gondoltam, hogy itt helye.
A jelvényt egyébként a helyi piacon vettem, ez is bizonyítja, hogy kerülnek még elő érdekességek. :)
A marosvásárhelyi magyar királyi 9. honvéd huszárezred, amely az 1869-ben felállított 11. számú háromszéki, 12. számú marosszéki, 13. számú kolosi illetve az 1871-ben felállított 36. számú csíkszéki honvéd lovasszázadból alakult.
Az ezred felállítási éve: 1874, majd 1913-ban újraszervezve.
Nagy Géza visszaemlékezéséből:
A 35. ágyúsezred október 3-án a Duklai hágón átkelve keletre indult és részt vett az egész októberben folyó chyrowi csatában (ma Khyriv, Ukrajna, Przemysltől D-re 30 km-re). November elejére kedvező lett a helyzet, visszatértek a magyar határra, de rögtön bevagonírozták őket és Sziléziába indultak a németek segítségére. Itt először a Warta folyó környéki harcokba kapcsolódtak bele. 1915-ben a Przemysl visszafoglalását (máj. 3.) és a gorlicei áttörést követő offenzívában – német alárendeltségben – a Lengyel Alföldön nyomult előre. 1916-ban is itt, illetve a mai Fehéroroszország – Ukrajna területén vett részt a Bruszilov-offenzíva megállításában.
Olvasmányokban, visszaemlékezésekben lehet találkozni a Juci üteg megnevezéssel. Általában úgy, hogy "végre, megszólalt a Juci üteg, nagyon szépen flankírozza a rohamra készülő digót", meg hasonlók. Most sikerült megszereznem Jucit, de így most még nagyobb bennem a vágy, hogy megismerjem, melyik ütegről is van szó. Még abban sem vagyok biztos, hogy ágyús vagy tarackos üteg volt-e? Vajon a két szám a jelvényen milyen ezredekre vonatkozik? Több egységből átvezényelt, összegyúrt egységről van szó? Minden infót hálásan köszönök!