Maurovics Gál
Maurovics Gál csendőrőrmester fotója a Csendőr Zsebkönyv 1896. évi számából. Amiért felteszem, az egy rendhagyó kitüntetés-adományozás, ugyanis leszerelésekor Arany Érdemkereszttel tüntették ki.
Ha még nem tartozol a tagjaink közé, akkor regisztrálj!
Elfelejtett jelszavad helyett itt kérhetsz újat.
Ha a fentiekkel kapcsolatban bármi kérdésed van vagy problémád merül fel írj nekünk!
Maurovics Gál csendőrőrmester fotója a Csendőr Zsebkönyv 1896. évi számából. Amiért felteszem, az egy rendhagyó kitüntetés-adományozás, ugyanis leszerelésekor Arany Érdemkereszttel tüntették ki.
Édesapám 1931.08.20-án tett tiszti esküt a M.K.Ludovika Akadémián, immár 90. évvel ezelőtt! Édesanyámat 1940.06.20-án vette feleségül. Rájuk emlékezve, szüleim emlékére készítettem a kompoziciót,melyet tudatosan állítottam így össze.
Mindketten, több nyelv ismeretének köszönhetik, hogy a mi, (öcsém és én) szüleink lehettek!
Nemrég hozzám került egy nagyon szépen összetartott egyenruha- és dokumentum hagyaték. Nem a fő gyűjtői témám az 1945-utáni idők, de mivel úgy láttam, hogy sokat tudok tanulni, mint referencia anyagot feldolgozni és dokumentálni, megszereztem a tejes tételt.
Silló Ferenc ezredes teljes életútja követhető az általános iskolától, a Kossuth Akadémián, Zrínyi Akadémián át egészen a nyugdíjazási időpontig.
Az első képen látható középen a zászlót tartva egy Kossuth Akadémián tartott szemlén. Az épület a háttérbe természetesen a volt M. Kir Ludovika Akadémia épülete.
Pusztaföldvár 1884.11.04.-én született. Protestáns lelkész.
1907-ben Rákospalotán kezdte meg lelkészi szolgálatát.A Tanácsköztársaság alatt a helyi direktórium elnökévé választják, ezért a proletárdiktatúra bukása után, négy hétig fegyházban volt. Az evangélikus egyházi bíróság ítélete alapján, 1922-ben hivatalából elbocsátották és lelkészi hivatását nem gyakorolhatta tovább. Ezután Budapesten a lipótvárosi takarékpénztárban dolgozott pénztárosként. A baloldali értelmiség tagjaként fölemelte a szavát a Sallai- Fürst ügyben, ezért 400 pengő pénzbírságra ítélték. 1945-től a Népgondozó Hivatalban, majd a Magyar Nemzeti Múzeumban dolgozott. 1948. május1-jén a párt" hívó szavára" a Határőr Főparancsnoksághoz került, mint protestáns tábori lelkész. 1948. szeptember 1-jén a HM Protestáns Tábori Püspökség állományába került, majd 1949. június 15-én püspökké avatták és átvette a Protestáns Tábori Püspökség irányítását. 1951-ben megszüntették a tábori püspökségeket, így 1952. március 1-jén a Hadtörténeti Levéltárba helyezték. 1953 decemberétől a Hadtörténeti Intézet előadójaként tevékenykedett. 1955. november 4-én került nyugállományba. 1965. július 18-án hunyt el Budapesten. Forrás: Maruzs Roland: Tábornoki kar 1945-1956.
Volt egy ember, élt egy korban. Örököltem utána, könyveket, iratokat, okleveleket, elismeréseket, jelvényeket, bizonyítványokat, igazolványokat, fotókat, hogy tudjak rá emlékezni.
Igazolványait mutatom először.
Ifj. Szőri(Szőry) József, a Bocskai István Magyar Királyi Reáliskola VI. évfolyamos növendéke, aki életmentésért kapta meg a Magyar Bronz Érdemérmet 1929-ben.
A másik kitüntetése a kard és sisak nélküli Magyar Háborús Emlékérem, ugyanis hadiárva volt.
Édesapja Szőri József szegedi ügyvéd és festőművész 1914. október 1-án halt hősi halált az Uzsoki-szorosban, mint az 5. népfölkelő gyalogezred hadnagya.
Ő maga katonatiszt lett, 1937-ban avatták tüzér hadnaggyá a Ludovikán.
1944 december 7-én, tüzér századosként halt hősi halált Halmajon, tüzérségi találat következtében, Felsődobszán temették el.
Érdekesség, hogy a sematizmusban egyik itt viselt kitüntetése sem szerepel.
Üdvözlök minden kedves csoporttársat!
Nem régiben elkészült a dédapám, Inokai Géza gyalogos százados emlékfala. A rekonstruált kitüntetés sorával és hagyatéki darabjaival + egy két vásárolt darabbal. A munkám még koránt sem végeztetett, de a fal lényegében elkészült.
Az itt bemutatott levelekkel egészíteném ki, az 1. részben indított, édesanyám pályája bemutatását. Ahogy én látom, majd 100 évvel ezelőtt, az állások elnyerésének is megvoltak a maguk kijárt útjai!
Hát, persze a nagyapám, Bartal Alajos az Esztergomi Érseki Tanítóképezde Igazgatójaként ismert volt a hazai oktatási területen. 26 tannéven keresztül bocsátotta útjukra a leendő tanítókat, tanítónőket.
Szeptember van, iskola kezdés ideje. Hagyományosan, ezekben a napokban nyílnak a kapuk azokon az épületeken, melyekben a "tudást" mérik a kisebb-nagyobb nebulók, tanítványok, vagy hallgatók részére! (életkor szerinti megnevezések).
Erre a szeptemberi napra készülnek az oktatási intézmények. A legfontosabb, hogy a tanítói, tanári, oktatói álláshelyek mindegyikét olyan személy foglalja el, akinek arra tudása, jogosultsága, kinevezése rendben van. A bérét is megállapították.
Esküt kell tenni, a tanári kódex szerinti elvárások megtartására.
Édesanyám: született Bartal Györgyike tanárként megélt pályája részleteit szeretném ismertetni.
Köszönöm, a figyelmeteket kedves Tagtársak!