Érdekességek, különlegességek, ritkaságok (193 kép)
Repülőgépek-Rubik Ernő-Esztergom
A napokban felkerült az S.L.F. Képtárába kettő repülőgép modell, melyeket az 1950-1960 években készítettek. Arra gondoltam, most megkeresem, mit is lehet kideríteni a XX. század elején megkezdett sportrepülés, tanuló kisgépek tervezéséről, esztergomi gyártásáról? Ki is volt Rubik Ernő, akinek neve többszörösen is összeforrott a repüléssel, a tervezéssel és gyártással?
Az itt látható fényképet magam készítettem, az 1973. évben kiadásra került "Esztergom 1000. éves" könyvből. Igyekeztem oly módon megjeleníteni, hogy méltóképpen emlékeztessen a múlt emlékére. Kiváncsi kérdéseim válaszait, Esztergom XX. századi ipartörténet témakörben található könyvekben találtam meg.
Lövészbojt és adományozója
Külön külön sem rossz, de így együtt ütősebb szerintem a kompozíció.
Nem a méret számít!
Monarchiás tiszti övcsat "miniatűr" változat. Még nyomokban a tűzaranyozást látni.
Felvidéki Felkelők (?) jelvénye
A jelvényt, eddigi gyűjtői pályafutásom alatt 3 alkalommal láttam. Bő egy éve kínáltak is egyet megvételre de az irreálisan drága volt és nagyon hibás. Most egy nagobb 200 db-os jelvény csomagban került hozzám. Úgy gondolom “sötét ló” a Horthy kori jelvények között. Semmilyen hivatalos irat nem említi viszont van tudomásom két viselési fotóról, tehát létező, korabeli darabról beszélünk. Kinek van esetleg konkrétabb tudása a jelvényről? Esetleg megoszthatná velünk. Hátoldala sorszámozott és S S beütővel ellátott, jelzett (LUDVIG BP) darab. Köszönök előre is minden hozzászólást!
Hadviseltek sorsjegye - megrendelő lap
A Hadviseltek sorsjegye már szerepel a képtárban. Ez egy levelezőlap, ami a sorsjegy megrendelésére hívja fel a címzett figyelmét.
Viselhet-e a színész katonai rendjeleket a színpadon?
A Békésmegyei Közlöny 1926. március 24-i számában leltem ezt az érdekes hírt.
— Viselhet e a színész katonai rendjeleket a színpadon ? Érdekes elvi jelentőségű határozatot hozott a napokban a belügyminisztérium az egyenruha színpadi viselése tárgyában. A határozat előzménye az, hogy kihágási eljárás indult meg két színművész ellen, akik őket jogosan meg nem illető rendjel-szalagokat használtak a színpadon katonatiszt szerepükben. A másodfokú rendőri büntetőbíróság a színészeket bűnösnek mondotta ki a kihágásban, utalva az 1879. XL. t.-c. 45. § ára. A belügyminisztérium, mint harmadfokú hatóság, a másodfokú büntetőitéletet megváltoztatta és az illető színészeket a kihágás vádja alól felmentette. Az elvi jelentőségű határozat a megokolásban kifejti, hogy az idézett törvényes rendelkezés szerint kihágást követ el az, aki őt jogosan meg nem illető rend- és diszjeleket nyilvánosan visel. A színészek cselekménye — ami abból állott, hogy egy színműnek nyilvános előadása alkalmával szerepüket a volt monarchia hadseregének egyenruhájában, az arra kitűzött kitüntetési szalagok viselésével játszották — nem vonható e meghatározás alá. A színészek cselekményei ugyanis nem lehet akkep magyarázni, mintha a közönségben azt a téves hitét akarták volna kelteni, hogy a kitüntetések őket saját személyükben illetik meg.
Az idézett törvénycikk egyébként így szól:
45. § A ki őt jogosan meg nem illető olyan czimet vagy rangfokozatot használ, a mely által a közönség tévútra vezettetik, valamint az is, a ki őt jogosan meg nem illető belföldi rend- vagy díszjeleket, vagy engedély nélkül külföldi rend- vagy díszjeleket nyilvánosan visel: száz forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő.
- Legújabbak
- Újabbak
- 21 - 30 / 193
- Régebbiek
- Legrégebbiek