Falerisztikai szakmai fórum és közösségi oldal

Bejelentkezés

Ha még nem tartozol a tagjaink közé, akkor regisztrálj!

Elfelejtett jelszavad helyett itt kérhetsz újat.

Ha a fentiekkel kapcsolatban bármi kérdésed van vagy problémád merül fel írj nekünk!

Egyenruhaviselési fényképek (133 kép)

Inokai Géza százados háború után

Kedves csoporttagok!

Ennek a képnek a feltöltésével már jó ideje tartoztam. Hogy miért is? 

Nos ez a gyűjteményembe utólagosan került be. Amikor elkezdtem a gyűjtést 2017-ben, akkor nem nagyon mertem a nagymamámat megkérni a keresésre, mert komoly egészségügyi gondjai voltak, és így nem akartam forszírozni ezt, inkább a gyógyulásra intettük. Emiatt kerestem fel Babucs Zoltánt, akivel nagyon jó barátságot kötöttem és nagyon készségesen segített a lementett anyagaival. Ő beszkennelte a dédapám fotóalbumát korábban, és bizony csak ezek a digitalizált képek voltak meg nekem eleinte.

Ezeket a képeket kezdtem el a facebookos háborús csoportokban megosztani, ahol Csapó János gyűjtőtárs kommentált, hogy neki meg van az egyik ilyen képnek az üvegnegatív változata. Felajánlottam, hogy kifizetem, de kifejezetten ragaszkodott hozzá, hogy szó sem lehet róla, csak jöjjek el személyesen érte egy Budapesti címre. Így hát elmentem. Valahonnan Egerből került hozzá egy csomó másik negatívval, és így végül hozzám került ez a kép. 

Nagyon nagy sikerélménynek maradt meg ez nekem, és az egyik kedvenc fényképem azóta is. Sose gondoltam volna, hogy csak így hozzájuthatok valamihez, ami hozzá köthető. A fénykép érdekessége, hogy ugyan a 39M fekvő galléros zubbony van rajta, de már Tildy gombokkal van. Látszik is, hogy ez egy háború utáni kép róla, mert elég megviseltnek tűnik az arca. Sokan mondják, hogy a hasonlóság közte és köztem ezen a képen a legjobban észrevehető. 

Kiskürt kérdés

A tábori vadászok, Landwehr gyalogosok, Horthy-kori határvadászok kiskürtjével kapcsolatos a kérdésem. Mivel a téma korábban vitákra adott okot, ez a kép fontos információval szolgálhat a kiskürtök viselésével kapcsolatban.

Ez a kabinetfotó mikor készülhetett? Ez a fő kérdés, mert ha a Nagy Háború előtt, akkor a kiskürtöket is már ennyire korán kezdték gyártani és viselni.

Mivel nem vagyok egyenruha szakértő, nem tudom megállapítani, hogy a képen látható zubbony mikori lehet? A kabinetfotó miatt gondolom, hogy 1914 előtti, de ez nem jelent semmit, készültek kartonképek a háború alatt is.

Felvidéken

Bolhapiacos lelet különösebb története már nincs, de talán a hozzáértők megtöltik ha nem is történettel, inkább információval.

Ha jól gondolom a fotó Oroszka település közelében készülhetett. Az egyenruhák pedig változatosak...

A fotó mérete 6X9cm. próbáltam jó felbontásba bescanelni.

Kommandós fejlámpa

Netböngészés közben bukkantam érdekes fotókra egy német honlapon. A bozontos szakállas harcos fején rohamsisak, lámpával!

Kicsit off téma, de nagyon megtetszett, mert emlékeztetett korunk hőseire, a rendíthetetlen kommandósokra, akik halálmegvető bátorsággal éjjel is képesek bevetéseket végrehajtani a kis eszköz segítségével.

Persze, a technológia 100 év alatt sokat változott. 

A szakállas harcos pedig nem kommandós volt, fejlámpája a leírások szerint repülőgépek felé irányuló kommunikáció eszköze volt. Érdekes megnézni a korabeli csúcstechnológia vívmányát. Hogy a kilós súlyú acetilén lámpa ne húzza le a harcos orrára  a sisakot, hátul ellensúlyt szereltek fel. 

Segítséget kérek!

Minden észrevételt és meglátást tisztelettel várok. Nekem fogalmam sincs, hogy mi lehet ez a csoportkép. Mintha az egyenruhák is eltérők lennének. Az egyik hölgyön nyitott orrú nyári lábbeli(?) és pantalló, a másikon robusztus utászcsizma, stb. Előre is köszönök minden segítséget!